ELBILAR
Bokslut visar på ett oväntat stort försäljningslyft för kinesiska BYD 2024. Arkivbild
Ng Han Guan AP/TT
Kraftigt lyft för kinesiska elbilsjätten BYD – brädar Tesla
Kinesiska BYD:s omsättning lyfte oväntat mycket, till rekordhöga 777 miljarder yuan i fjol.
Det motsvarar 107 miljarder dollar, vilket innebär att BYD brädar Tesla med stor marginal i denna gren.
BYD drog in drygt 9 miljarder dollar (motsvarande 91 miljarder kronor) mer än Tesla under fjolåret.
Tesla med Elon Musk – världens rikaste man, som fått president Donald Trumps uppdrag att kraftigt skära ned i offentlig förvaltning i USA – har tidigare rapporterat en årsomsättning på 97,7 miljarder dollar för 2024.
Större än väntat
BYD:s försäljningslyft var dessutom större än väntat. Analytiker hade i genomsnitt räknat med att BYD:s omsättning skulle ha ökat till 766 miljarder yuan.
BYD:s nettovinst lyfte 34 procent mot ett år tidigare, upp till 40,3 miljarder yuan. Det var också mer än väntat. Snittprognosen låg på 39,5 miljarder.
Shenzhenbaserade BYD – med Warren Buffetts Berkshire Hathaway som en av de större ägarna – räknar med att försäljningsvolymen i år ökar till 5-6 miljoner el- och hybridbilar, upp från fjolårets 4,27 miljoner.
När det gäller elbilar steg BYD:s försäljningsvolym i fjol till 1,76 miljoner – snudd på lika många som Teslas 1,79 miljoner elbilar sålda i fjol.
Tesla högre värderat
Tesla behåller dock ett stort försprång när det gäller börsvärdering. Trots en kurskrasch på 38 procent i år är Elon Musks elbilstillverkare värderad till omkring 800 miljarder dollar. BYD:s aktie har samtidigt lyft kraftigt, men börsvärdet stannar trots det på 157 miljarder dollar.
Tesla är också en vinnare i grenen lönsamhet, med nettovinsten på 7,6 miljarder dollar 2024.