Nu får kulturdepartementet AI-enhet: ”genomgripande konsekvenser”
Parisa LiljestrandAli Lorestani/TT
Kulturminister Parisa Liljestrand (M) väljer att starta en ai-enhet på kulturdepartementet. ”Ai innebär enorma möjligheter, men det finns också risker som vi behöver hantera”, säger ministern.
Speciellt på kulturdepartementets område kommer konsekvenserna av artificiell intelligens vara genomgripande, säger Parisa Liljestrand till Sveriges Radio Kulturnytt.
Ai kan skapa till exempel ny musik och ny litteratur genom att bearbeta och analysera redan befintliga verk. Detta har väckt frågor om upphovsrätt och det är bland annat därför Parisa Liljestrand väljer att bilda en sektorsövergripande AI-enhet på kulturdepartementet.
Från kulturskapare har det höjts röster mot användandet av AI på flera håll. Det är en av frågorna som diskuteras i de pågående strejkerna i Hollywood, och i förra veckan gick över 9 000 författare ut med att de vill kompenseras om deras verk används för att ”mata” AI.