Den här kameran ska ta ett foto med en exponeringstid på tusen år
Den kallas Millennium Camera. Den ska släppa in ljus under tusen år och tanken är att det ska resultera i en enda bild.University of Arizona
Långtidsexponering inom fotografi kan innebära allt från ett antal sekunder till flera minuter eller till och med timmar. Men den experimentella filosofen Jonathon Keats på University of Arizona College of Fine Arts har ett annat spann i åtanke: tusen år.
På Tumamoc Hill i Sonoraöknen står en märklig konstruktion, riktad mot delar av staden Tucson, Arizona, och dess omgivande berg. Den bygger på antik teknik, men har siktet ställt mot en avlägsen framtid.
Det är en hålkamera som fått namnet Millennium Camera. Ljus tränger in genom en liten öppning i ett guldark och träffar en kopparplatta på vilken det applicerats flera lager av krapplack. Det är en typ av rött pigment som gradvis bleknar när det exponeras för solljus. Tanken är att det beständiga och det föränderliga gradvis ska avbildas i takt med att krapplacken bleknar.
Kameran, en cylinderformad sak, är monterad på en stålstolpe. Den har släppt in ljus sedan juli 2023. Det är naturligtvis mycket som talar emot att den kommer att göra det i juni 3023. Den kan bli vandaliserad, stulen eller förstörd. Den ska klara av att hantera väder och vind under tusen år. Clark Reddin, chef för University of Arizonas Desert Laboratory, säger till Tucson.com att den med stor sannolikhet kommer att korrodera och kollapsa långt före 3023.
Och även om mänskligheten fortfarande existerar innebär det knappast någon garanti för att det kommer att gå att urskilja något resultat.
Blir jobbigt att ta selfie
Men om det mot all förmodan lyckas så tror Jonathon Keats att han vet vad våra arvtagare kan förvänta sig.
Annons
– Låt oss vara väldigt dramatiska och säga att all husbebyggelse avlägsnas om 500 år. Då kommer bergen att vara klara och skarpa och husen kommer att vara spöklika. Alla förändringar kommer att vara överlagrade på en bild som kan rekonstrueras lager för lager till en slutlig bild, säger han till New Atlas.
Föreställ dig vad den här kameran ser om tusen år.Foto: University of Arizona
Förbipasserande människor och andra snabbt övergående händelser kommer inte att registreras. Keats säger till Tucson.com att den som vill ta en selfie får räkna med att stå still framför kameran flera hundra år.
Det är ett filosofiskt experiment mer än ett tekniskt. Och egentligen mer riktat mot samtiden än framtiden.
– Det är lätt att föreställa sig att folk om tusen år får uppleva en version av Tucson som är i mycket värre skick än idag. Men att vi kan föreställa oss det är faktiskt bra. För då kan vi också föreställa oss allt annat som kan hända. Och det kan göra oss motiverade att vidta åtgärder för att forma vår framtid, säger Jonathon Keats.