En grupp ungdomar hjälpte till att formulera sms-frågor när U Report lanserades i Sierra Leone. Foto: Unicef
Augustine var först att registrera sig som U Report-användare i Sierra Leone. Foto: Unicef
Sex flickor från Westpoint, ett fattigt område i Monrovia, deltog i arbetet när U Report lanserades i Liberia. De omformulerade frågan What has changed the most in your community because of Ebola (Vad har förändrats mest i ditt område på grund av ebola) till den mer sms-vänliga versionen Wat bother U d most abt Ebola.
Här är de första frågorna som gick ut med U Report i Liberia. Foto: Unicef
På frågan vad som störde ungdomarna i LIberia mest med ebola, svarade majoriteten att det var att inte kunna gå i skolan. Foto: Unicef
FN:s barnfond Unicef tar hjälp av modern kommunikationsteknik för att bekämpa ebola och aids. En ny plattform, som kallas för ”en app-butik för godhet”, har utvecklats för ändamålet.