Karriär

Elkraftsingenjör blir statssekreterare för MP

Yvonne Ruwaida Var riksdagsledamot 1994 till 2006, för Miljöpartiet. Foto: Betil Ericson/TT

Yvonne Ruwaida blir statssekreterare hos klimat- och miljöministern, meddelar regeringen.

Publicerad

Ingenjörskarriär träffade Yvonne Ruwaida (MP) innan sommaren för att prata om henne stundande högskoleexamen till elkraftsingenjör.

- Jag vill jobba med elkraft. Sedan hoppas jag att jag i framtiden kan hitta en roll där jag samtidigt kan dra nytta av min erfarenhet som politiker, sade Ruwaida då.

Ett tremånaders vikariat på Vattenfall Eldistribution väntade, då hon skulle jobba med vidare med elkvalitet. Hennes examensarbete handlade om just detta – "Övertonshalten i lågspänningsnätet - en studie i elkvalitet".

Nu meddelas att Yvonne Ruwaida utsetts till statssekreterare hos klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP). I rollen kommer hon att arbeta i en samordnande roll till Miljöpartiets båda språkrör Åsa Romson och Gustav Fridolin.