Hållbar industri
Siemens och Mitsubishi kraftsamlar i metall
Siemens och Mitsubishi Heavy Industries bildar ett gemensamt bolag för utrustning till järn- stål och aluminiumindustrin.
Bolaget får sitt säte i Storbritannien, där den japanska ägarparten Mitsubishi-Hitachi får 51 procent och tyska Siemens 49 procent.
Enligt ett pressmeddelande ska de bägge koncernernas ämnesmässiga och regionala styrkor ge det nya företaget en stark ställning. Världens stålproduktion har i huvudsak flyttats till Asien där Kina står för mer än hälften av världsproduktionen.
Siemens bidrar med kunnande inom järn- och stålframställning, stränggjutning, automatiseringsteknik och miljöteknik. MHI har en stark ställning inom varm- och kallvalsning liksom inom bandframställning.
Sammantaget ska det nya bolaget erbjuda kunderna kunskap och utrustning inom hela förädlingskedjan vid metallbearbetning, från råvarubehandling till ytbehandlingsmetoder i slutändan av produktionsprocessen.
Det nya bolaget får omkring 9000 anställda. Verksamheten ska börja 2015.