Hållbar industri

Gps-styrd robot stoppar oljespill

Vid ett spill i Göteborgs hamn ska en GPS-styrd, torpedliknande farkost ut i hamnbassängen och drar ut länsan för att snabbt åtgärda oljespill. Foto: Göteborgs hamn

Oljespill kan vara förödande i en stor hamn. Därför har Göteborgs hamn investerat en robot som kan ställa i ordning efter olyckan.

Publicerad

Det är Nordens största hamn och mer än hälften av landets containertrafik går via Göteborg. Om oljespill sker där måste det snabbt tas om hand. Då är det viktigt att oljan ringas in och sugs upp. För det används så kallade länsor, ett slags stora slangar som läggs ut i vattnet.

Länsorna brukar man lägga ut manuellt från en båt. Men i Götborg kommer en robot att göra jobbet automatiskt - betydligt snabbare än vad människor klarar från båt.

Vid ett spill åker en GPS-styrd, torpedliknande farkost ut i hamnbassängen och drar ut länsan.

För detta ändamål har Göteborgs Hamn AB investerat i en automatisk länsa. Det går mycket snabbare än att lägga ut länsor manuellt med båt.

Roboten provskjuts vid en visning på fredag och tas sedan i bruk.

Gilla Ny Teknik på Facebook