Fordon
Varningen: Trumps tullar kan ge dyrare bilar
President Donald Trumps utspel om högre amerikanska importtullar på aluminium och stål gör nu att biltillverkarna varnar för högre priser. Foto: TT / AP Photo / Chuck Burton, Ingvar Karmhed / SvD / TT
Efter förslaget om högre amerikanska importtullar på aluminium och stål varnar nu flera biltillverkare om att det kan leda till högre fordonspriser.
Honda säger i ett uttalande att "oskäliga avgifter på importerat stål och aluminium skulle höja priset på både inhemska och importerade produkter, och leda till en onödig ekonomisk börda för våra kunder".
Ford uppger att trots att företaget mest använder aluminium och stål från USA kan åtgärden leda till ökade råvarupriser som hotar konkurrenskraften.
Den japanska fordonstillverkaren Toyota sade tidigare att importtullarna "väsentligt" skulle öka kostnaderna och därmed priserna på bilar och lastbilar sålda i USA.
En företrädare för en branschorganisation för utländska fordonstillverkare, John Bozzella som representerar Global Automakers, säger att det finns bättre sätt att försvara amerikansk stål- och aluminiumindustri.
– Dags att ta frågan tillbaka till ritbordet.
Men den amerikanske handelsministern Wilbur Ross spelar ned betydelsen av importtullarna för fordonstillverkarna. Han säger att det är omkring ett ton stål i en medelstor bil, och att den råvaran i dag kostar 700 dollar.
– Så 25 procent på det innebär bara en halv procents prisökning för en typisk 35.000-dollarsbil. Det är ingen stor sak, säger han till CNBC.