Fordon

USA och Japan utvecklar obemannad ubåt

En drönarubåt som drivs av bränsleceller ska kunna hålla sig under havsytan en månad på en tankning.

Publicerad

För att möta den pågående upprustningen av den kinesiska ubåtsflottan ska USA och Japan tillsammans utveckla en obemannad ubåt för övervakning och spaning, skriver japanska nyhetstjänsten Yomiuri Shimbun som hänvisar till anonyma japanska regeringskällor.

Den tio meter långa ubåten får sin kraft från bränsleceller och ska kunna köras en månad under vatten utan ny tankning.

Utrustningen blir främst sonarer som ska upptäcka potentiella hot, men farkosten ska inte bestyckas med torpeder eller andra vapen.

Det japanska försvarsdepartementet har öronmärkt motsvarande 165 miljoner kronor under en femårsperiod för utvecklingen av av de bränsleceller som ska driva ubåten.