Fordon
Tuta på X2000 orsakade öronvärk
Ett X2000 i Malmö tutade så högt att en familj fick ont i öronen en månad efteråt. Bilden är från Stockholm. Foto: TT
En familj stod och väntade på perrongen i utkanten av Malmö när ett X2000 dundrade förbi med tågtutan på full volym.
En månad senare har familjen fortfarande ont i öronen, och föräldrarna befarar nu att sonen på 16 månader kan ha fått bestående men, rapporterar Sydsvenskan.
Händelsen har anmälts till SJ. Det är dock inte första gången någon klagar på styrkan hos tågtutan, menar Kockum Sonics i Malmö som tillverkar tågtutorna. Flera kommuner ska ha hört av sig sedan folk fått ont i öronen.
Enligt företaget styrs styrkan av ett EU-reglemente, vilket för X2000-tågets tuta motsvarar runt 120-125 decibel på ett avstånd av fem meter. Ljudnivån kan jämföras med en rockkonsert med bra tryck, skriver tidningen.