Fordon
Storsäljande sportbil får egen webbplats
Den lilla sportbilen Mazda MX5 fyller 25 och föräras en egen webbplats. Världens mest tillverkade tvåsitsiga sportbil.
På bilsalongen i Chicago i februari 1989 gjorde den lilla sportbilen sin debut under namnet Miata USA och som Roadster i Japan.
Vid den tiden hade de gamla klassiska små sportbilarna från Triumph, MG, Fiat, Alfa Romeo i stort sett rullat klart. Små, öppna, tvåsitsiga sportbilar var inte längre på modet.
Men Mazdas lilla Miata visade att intresset hos en speciell kundkategori fortfarande levde.
Första generationen, med 1,6 liters motor och karakteristiska strålkastare som fälldes upp ur fronten, sålde mellan 1989 och 1997 i fler än 400000 exemplar. En något större motor på 1,8 liter kom 1993.
Generation två kom 1999, nu med fasta strålkastare och högre effekt. Tredje generationen lanserades 2006 med en tvåliters motor.
Bilen är redan noterad i Guinness rekordbok som världens mest tillverkade tvåsitsiga sportbil. I december förra året låg tillverkningssiffran på 920000 exemplar. Och Mazda har inga planer på att stoppa tillverkningen.
Bilens webbplats finns här