Fordon
Norra luftrummet öppet
Sveriges norra luftrum är nu öppet, inklusive Arlanda, men fortfarande är flygplatserna i södra Sverige stängda. Risken är dock stor att även norra luftrummet får stänga igen i kväll på grund av vulkanaskan. På Transportstyrelsen jobbar man med att utreda vad EUs flexiblare flygregler innebär.
Klockan 09.00 i morse meddelade Luftfartsverket att flygplatserna från Arlanda och norrut är öppna.
-Det vi ser framför oss är att askmolnen som ligger över södra Sverige och Östersjön tryckas norrut framåt kvällen och då måste även flygplatser norröver stänga igen, säger Björn Stenberg, pressjour på Luftfartsverket.
Flygningar på hög höjd över Sverige är dock tillåtna. Och stora delar av luftrummen i Europa är fortfarande stängda.
Luftfartsverket har nu på morgonen haft samtal med EUs luftfartsmyndighet Eurocontrol om läget. Liknande möten hålls nu fyra gånger per dag.
Eurocontrol bygger sina tekniska bedömningar på brittiska vädertjänsten Met Office prognoser över askmolnens utbredning över Europa.
Samtidigt utför några länder egna mätningar. Exempelvis Finland.
—Vi använder en lite Hawk och instrument som mäter bland annat askans partikeltätheten, förklarar det finska flygvapnets presschef Joni Malkamäki.
I Finland flög fem av militärens F-18-plan dagen efter det senaste vulkanutbrottet, ovetandes om att det fanns aska i luften, bara timmarna innan det finska luftrummet stämngdes, varpå motorerna fick skador.
Detta väcker frågan hur säkra prognoserna från Met Office över spridningen av askan är.
—Jag kan inte svara på den frågan. I Sverige förekommer inga egna mätningar, och det är oklart om vi har den kompetensen i Sverige, säger Björn Stenberg.
På måndagskvällen beslutade EUs transportministrar på inrådan av Eurocontrol om att införa flexiblare flygregler. Enligt dessa ska tre flugzoner införas:
1) en zon där det är fritt att flyga,
2) en buffertzon
3) en kärnzon, där det råder flygförbud.
Det är ännu oklart hur de nya reglerna ska tillämpas. Enligt Björn Stenberg jobbar man på Transportstyrelsen intensivt i dag med att definiera exakt vad buffertzonen innebär. De ansvariga på Transportstyrelsen sitter just nu i möte.
—Syftet är att vi ska få ett mer flexibelt regelverk fast med bibehållen flygsäkerhet, säger Björn Stenberg