Fordon

Miljontals japanska bilar återkallas

Fyra japanska biltillverkare - Toyota, Nissan, Mazda och Honda - återkallar runt tre miljoner bilar världen över, efter att man upptäckt problem i bilarnas krockkuddar.

Publicerad

Enligt en talesperson för Toyota innebär felet att vissa av bilarnas krockkuddar på passagerarplatsen i framsätet inte blåses upp när de ska.

För Toyota innebär beslutet att 1,7 miljoner bilar återkallas, bland dem 490 000 i Europa.

– Det här är en global återkallelse och den berör alla regioner som vi gör affärer med, sade en talesperson för Honda, som återkallar 1,1 miljoner bilar.

Felet i krockkuddarna beror enligt Toyota på en felaktigt monterad komponent som kan göra att fläkten som blåser upp kudden inte fungerar, eller orsaka bränder i kupén. Hittills finns dock inga exempel på att det inträffat, uppger talespersonen.

Sammanlagt handlar det om 3,4 miljoner bilar.