Fordon

Koenigsegg: ”400 km/h är fortare än vad någon behöver köra – men det blir en bättre sportbil”

PODCAST. Christian von Koenigsegg bygger några av världens snabbaste bilmodeller. Ny Teknik hälsade på i Ängelholm.

Publicerad Senast uppdaterad

I en öppenhjärtlig intervju inspelad på huvudkontoret i Ängelholm berättar Christian von Koenigsegg om hur det går till att bygga extremt dyra (upp till 30 miljoner kronor), snabba (över 400 km/), exklusiva (ofta under 100 exemplar) och förhoppningsvis perfekta supersportbilar.

Vi tar oss från tonårsdrömmen om att bygga egna sportbilar till i dag där Koenigsegg med 400 anställda lyckats bli ett respekterat bilmärke i premiumsegmentet.

Vi får även en god insyn i Koeingseggs syn varför företaget valt att konstruera och bygga bilarna inhouse. Om varför det hänger kvar vid att utveckla V8-motorer, om tankarna på att på att utveckla en renodlad elsportbil och vad vi kan vänta oss av samarbetet med Nevs.

Men också om golv och om hur norska 70-talsfilmen Flåklypa Grand Prix hade en avgörande betydelse för honom.

Prenumerera på Ny Tekniks podcast?

Prenumerera genom att följa länkarna nedan till den plattform du föredrar.

Podcast Apple-enheter

Spotify

Acast

Google Podcasts

Pocket Casts