Fordon
Här är nya Volvo S60 – första USA-tillverkade Volvon
Volvos nya sportsedan är företagets första bil utan dieselmotor på 20 år, och den första att tillverkas i USA.
I går invigde Volvo sin nya bilfabrik i Charleston i den amerikanska delstaten South Carolina och visade samtidigt upp den nya versionen av sin sedan S60. Det blir den första Volvon som tillverkas på amerikansk mark.
– Nya S60 är en av de mest spännande Volvo-bilar vi någonsin har tillverkat. Den är verkligen en bil för föraren som ger oss en stark position på sedanmarknaderna i Kina och i USA. Därmed skapar den också ytterligare tillväxtmöjligheter för Volvo Cars, säger Volvos vd Håkan Samuelsson i ett uttalande.
Volvo gör samtidigt ett första stort kliv bort från diesel. Nya S60 kommer inte att säljas med dieseldrivlina. Det är början på en stor förändringsresa, förra året såldes tre av fyra Volvo-bilar med en dieseldrivlina.
Istället släpps bilen till en början med fyra motoralternativ. Två är rena bensinmotorer, de andra är laddhybrider:
- T5 (bensin) - 250 hästkrafter
- T6 AWD (bensin) - 310 hästkrafter
- T6 Twin Engine AWD (laddhybrid) - 340 hästkrafter
- T8 Twin Engine AWD (laddhybrid) - 400 hästkrafter
Dessutom släpps en femte prestandamodell som lånar teknik från Volvos syskonföretag Polestar. Det är en uppgradering av T8-motorn med några extra hästkrafter under huven och uppgraderade hjul, bromsar, hjulupphängning och motorstyrenhet.
S60 använder samma modulbaserade plattform (SPA), säkerhetsteknik och underhållningssystem som tillika nylanserade Volvo V60, XC60 och bilarna i 90-serien.
Produktionen av nya Volvo S60 kommer att skalas upp under året och nå full kapacitet mot slutet av 2018. Men det dröjer innan den kommer till Sverige. Bilar för den europeiska marknaden kommer först att börja tillverkas under vecka 20, skriver Svenska Dagbladet.