Fordon

Hägglunds missade jätteordern

Den brittiska försvarsministern nobbade Hägglunds CV90 och gav i stället en jätteorder till General Dynamics ASCOD.

Publicerad

–Vi kan bara konstatera att den här upphandlingen inte gick vår väg. Det är tråkigt, vi hade hoppats på ett annat resultat, säger Ola Thorén, presschef på BAE Systems Hägglunds.

Verksamheten i Örnsköldsvik påverkas enligt Hägglunds inte av det missade kontraktet. Däremot är neddragningar att vänta på BAE Systems fordonsverksamhet i Storbritannien.

Totalt handlar den här upphandlingen om 1 300 stridsfordon för 4 miljarder pund till det brittiska försvarets FRES-projekt, Future Rapid Effect System. I första skedet fattade försvarsministern beslut att köpa 580 fordon.

Enligt brittiska försvarsministerns statssekreterare Bob Ainsworth är 73 procent av det vinnande fordonets innehåll brittiskt. Enligt General Dynamics betyder ordern att över 10 000 jobb räddas eller skapas i Storbritannien.