Fordon
Flygchef nobbar eget skadestånd
Air Berlin får nobben. Foto: Air Berlin
Som flygbolagschef krävde Hartmut Mehdorn skadestånd för att Berlins nya flygplats försenas. Nu är han flygplatschef, och nobbar kravet.
Flygbolaget Air Berlin har begärt 48 miljoner euro i skadestånd för att Berlins nya storflygplats BER försenas, vilket enligt Air Berlin försämrar lönsamheten för flygbolaget. Anmälan undertecknades av flygbolagets chef Hartmut Mehdorn för några år sedan.
Sedan dess har flygbolagschefen bytt arbetsgivare när han rekryterades för att ta itu med just storflygplatsen BERs problem. Han är sedan sin tid som chef för tyska järnvägarna DB känd för sina hårda nypor.
Som flygplatsdirektör har han nobbat skadeståndsanspråken från flygbolagen.
I går togs frågan upp i en civilrättsprocess vid länsrätten i Potsdam.
Och domaren gav flygplatschefen Mehdorn rätt.
Domaren betvivlar att det över huvud taget fanns en affärsuppgörelse mellan flygbolaget och flygplatsen. Speciellt som flygplatsen inte existerar som fungerande flygplats.
Domaren har nu uppmanat parterna att på något sätt göra upp i godo.