Det är företaget Pxgeo, som är specialiserat på marin geofysik, som har lagt en stororder på Saabs autonoma undervattensfarkost Sabertooth.
Ordern innefattar över 20 Sabertooth-farkoster, vilket gör den till den hittills största beställningen av Sabertooth. Farkosterna kommer att vara en del av Pxgeos MantaRay-lösning för att samla in seismisk data till havs. De kommer att användas för att distribuera och hämta upp utrustning i samband med havsbottenundersökningar.
– Tack vare Saabs och Pxgeos gemensamma expertis kan vi autonomisera inhämtning av seismisk data till havs, vilket är ett stort framsteg, säger Görgen Johansson, chef för Saabs affärsområde Dynamics i ett pressmeddelande.
Orderbeloppet uppgår till 620 miljoner kronor och leveranserna är planerade att äga rum mellan 2023 och 2025.
Var med och hittade Endurance
Undervattensfarkost Sabertooth fick en plats i stråkastarljuset när det gamla vraket Endurance hittades förra året.
– Den största skillnaden jämfört med andra undervattensfarkoster är att vår farkost kan operera i alla frihetsgrader, vare sig vi sjösätter den i en tunnel eller i ett hål i isen. Sen har vi också möjligheten att ha en tunn fiberkabel mellan farkosten och fartyget så vi kan få upp sensordata i realtid och processa det direkt. Det gör att vi kan jobba effektivt med data, förklarar Lars Lundberg för Ny Teknik i en tidigare artikel.