FARKOST
Fem döda efter krasch med plan i Tokyo
Japan Airlines flygplan i full brand på Hanedaflygplatsen i Japan.
Kyodo News via AP
Nära 400 personer fanns ombord på ett flygplan som började brinna på en landningsbana på Haneda-flygplatsen i Tokyo.
Fem personer på kustbevakningsplanet har omkommit.
Alla de ombordvarande 379 passagerare på flygplanet från Japan Airlines ska ha evakuerats i säkerhet, bekräftar flygbolaget för det japanska public service-bolaget NHK.
Av de sex personer som fanns på kustbevakningsplanet har fem omkommit, skriver BBC.
Japans kustbevakning har inte bekräftat att planen krockat, men säger att man kontrollerar uppgifterna. Passagerarplanet ska ha flugit från Hokkaido till Tokyo när det fattade eld vid landning.
Körde ut av misstag?
Den svenske flygsäkerhetsexperten Hans Kjäll bedömer, utifrån det han sett av olyckan, att passagerarplanet kolliderade med det andra planet när detta av misstag körde ut på banan.
– Problemet är att man har två olika flygledningskanaler, en för markoperationer och en för flygoperationer. Det kan vara koordinationsfel som gjort att man missförstod tillståndet att köra in på banan, säger han och fortsätter:
– Tekniken är nog väldigt god, men man ska aldrig glömma att det är människor som styr tekniken. Det behövs bara några sekunders distraktion för att ett missförstånd ska uppstå.
Han drar en parallell till den hittills dödligaste olyckan på Los Rodeos-flygplatsen på Teneriffa 1977, när två plan i tät dimma kolliderade på startbanan. Då omkom 583 personer.
Trafikerad flygplats
Haneda är en av Japans mest trafikerade flygplatser, och har inte haft några svårare incidenter de senaste åren.
– Men det är naturligtvis en hård belastning på flygplatsen, så jag skulle tro att den bakomliggande orsaken till olyckan är stress med många plan att dirigera, säger Hans Kjäll.
Historiska olyckor
Tre allvarliga olyckor på flygplatser
Teneriffa, Los Rodeos-flygplatsen, 1977
583 personer omkom när två Boeing 747 kolliderade på startbanan på Teneriffas flygplats. Tjock dimma rådde vid tiden för kraschen, som är den dödligaste i flygets historia.
Paris, Charles de Gaulle-flygplatsen, 2000
Med kurs mot New York startade Concorde-planet från Paris i juli 2000. Men bara två minuter senare störtade planet in i en närliggande hotellbyggnad. Totalt dog 113 personer. Även flera personer på marken dog i samband med händelsen. Olyckan inträffade efter att planet kört över en bit metall på startbanan vilket skar upp ett av däcken och skapade en explosion.
Milano, Linate-flygplatsen, 2001
Det svenskregistrerade SAS-planet med 110 personer ombord kolliderade på startbanan med ett flygplan av typen Cessna Citation II med fyra personer ombord. Samtliga 114 personer ombord på de båda flygplanen samt fyra personer i en närliggande byggnad omkom.
Olyckan utgör den allvarligaste i SAS historia och den näst allvarligaste någonsin i italiensk luftfartshistoria.