ENERGI
Northvolts batterifabrik i Skellefteå, Northvolt Ett, är till salu och det finns spekulanter, enligt företrädare för konkursförvaltaren. Arkivbild
Jonas Westling/TT
Stort intresse för Northvolt-tillgångar – aktörer i batteribranschen lockas
Det finns flera spekulanter som har visat intresse för att köpa batterifabriken Northvolt Ett i Skellefteå och andra tillgångar i Northvolts konkursbo, rapporterar tidningen Norran med hänvisning till Fredrik Sundin, jurist på Ackordcentralen.
- Det är faktiskt ett ganska stort intresse. Vi har kunnat identifiera ett flertal intressenter till både Revolt (återvinningsanläggning) och Northvolt Ett, säger Fredrik Sundin till tidningen.
Han är en av cirka 25 personer på Ackordcentralen som just nu arbetar med Northvolts konkursförvaltning.
- Min förhoppning är att vi ska ha ett avtal klart inom någon eller ett par månader, säger Sundin.
Enligt juristen är intressenterna såväl finansiella investerare som aktörer inom fordonsindustrin och batteribranschen. Flera har redan besökt anläggningarna och det väntas flera besök framöver.
Beslut om Northvolts drift
Sundin tillägger att konkursförvaltaren i veckan ”förhoppningsvis” kan fatta beslut om fortsatt drift av Northvolts verksamhet – vilket han bedömer skulle underlätta förhandlingarna med potentiella köpare jämfört med om det fattas beslut om ett produktionsstopp.
Northvolt – med nästan 3 000 anställda i Skellefteå och hundratals anställda i Västerås och Stockholm – försattes i konkurs av Stockholms tingsrätt den 12 mars.
Samtliga anställda kommer att bli av med jobbet, då Northvolt som bolag ska avvecklas i konkursen. Men verksamhet och tillgångar i konkursboet kan säljas till nya ägare, vilket kan öppna för att åtminstone delar av de uppsagda kan få nytt jobb.