Energi
Sjöormen får nytt liv vid Shetland
Pelamis betyder just sjöorm. Foto: Aegir Wave Power
För två år sedan höll det spektakulära vågprojektet Pelamis att gå i stöpet. Men Vattenfall räddade det och nu är det klart att 14 sjöormar ska byggas och läggas utanför Shetland.
Alla tillstånd är nu klara för att på allvar projektera för en stor vågkraftspark i havet sydväst om Shetlandsöarna, rapporterar Vattenfall,som äger 51 procent i företaget Aegir Wave Power.
Det skotska vågkraftteknikföretaget Pelamis Wave Power, som ligger bakom konstruktionen av ”sjöormen”, äger 49 procent.
14 stora Pelamis-ormar ska enlig planerna bilda en vågkraftspark med en effekt på 10 MW med produktionsstart under 2014.
I etapp två ska ytterligare lika många vågkraftverk sättas ut så att anläggningen får en kapacitet på 20 MW.
Pelamisprojektet startade utanför Portugals kust med tre stora sjöormar i stål på sammanlagt 2,1 MW.
Ägare var konstruktören, Pelamis Wave Power, och det australiska teknikbolaget Babcock & Brown.
Men både tekniska och ekonomiska problem höll på att sänka Pelamis i början av 2009. Sjöormen läckte och man beslöt att avbryta projektet i förtid.
På hösten samma år gick svenska Vattenfall in med pengar och bildade ett nytt bolag tillsammans med Pelamis Wave Power för att ta fram en ny version av vågkraftverket – ett Pelamis 2.
Vattenfall tog majoriteten i det nya bolaget Aerir Wave Power och har sedan dess drivit på för att få fram Pelamis 2 och de nödvändiga tillstånden för att bygga en vågkraftspark utanför Shetlandsöarna, när energin i vågorna bedöms bättre än utanför Portugal.
Vågmätarutrustning ska de närmaste veckorna placeras ut i havet för att fastställa energiinnehållet i vågorna.
Kommentar från Pelamis
- Det är inte korrekt att säga att Vattenfall
varit nyckeln i utvecklingen av den andra generationens Pelamiskraftverk,
Pelamis 2. Inte heller att Vattenfall räddade Pelamisprojektet från att gå
under.
Det säger Pelamis Wave Powers marknadskoordinator Deborah
Smith i ett mejl till Ny Teknik efter gårdagens webbartikel om att Vattenfall
räddade ”sjöormen” Pelamis.
Deborah Smith skriver att vågkraftsparken Agucadoura utanför
Portugals kust, med tre Pelamiskraftverk, lades på is 2008 efter att en av
aktieägarna gått i konkurs på grund av finanskrisen.
Det var inte på grund av tekniska problem med själva
vågkraftverket som Portugalprojektet avbröts, menar Deborah Smith.
- Det är en vitt spridd missuppfattning att
Pelamis höll på att sjunka på grund av läckage. Det är fel. Själva
Pelamiskraftverket har inte haft några läckage. Däremot var det några
undervattensbojar som sprang läck i början av projektet, skriver hon i sitt
mejl.
Efter att det portugisiska projektet avbrutits började man
utveckla en ny generation – Pelamis 2 eller P2 som det kallas internt.
- Den första P2-maskinen var beställda av Eons
tyska bolag och levererades förra våren. Den maskinen installerades i oktober
vid Orkney på European Marine Energy Centre Emec. Den genomgår nu kontrollerade
tester och levererar el till nätet i land, säger Deborah Smith.
Maskin nummer två i den nya P2-serien har beställts av
energibolaget Scottish Power Renewables. Den ska i sommar testas jämsides med
Eons maskin.
Eon och Scottish Power Renewables har kommit överens om att
samarbeta och dela på testresultat och erfarenheter.