ENERGI

Northvolt tar klivet över Atlanten – bygger gigafabrik i Kanada

Northvolt bygger fabrik i Kanada.

Batteritillverkaren Northvolt tar klivet över Atlanten. Nu ska företaget bygga en jättefabrik för batteritillverkning utanför Montréal i Kanada.

Publicerad Senast uppdaterad

Fabriken kommer att ha kapacitet för en årlig produktion av batterier som ger 60 Gigawattimmar när den är fullt utbyggd. Men i den första fasen handlar det om 30 Gigawattimmar som ska stå färdig 2026.

Enligt Northvolt finns tillgång på el från vattenkraft i Québec i Kanada

Anders Thor, kommunikationschef på Northvolt, berättar att den nya fabriken kommer att uppföras på samma plats där det legat en numera riven dynamitfabrik.

– Den ligger i McMasterville, ungefär 30 minuter utanför Montréal.

Den första delen av fabriken beräknas kosta runt 5 miljarder USA-dollar (drygt 55 miljarder kronor), och upp mot 3 000 personer behövs i fabriken.

Northvolt presenterar sin nya fabrik i Montréal tillsammans med Kanadas premiärminister Justin Trudeau.

Fabriken i Kanada blir Northvolts sjätte. Företaget grundades 2016. Den första fabriken byggdes i Skellefteå. Northvolt har också verksamhet i Västerås och Borlänge i Sverige, dessutom i Tyskland, Norge, Polen, Portugal och USA.

✉️ Språk- eller faktafel i texten? Skriv och berätta.