ELBILAR
Nio lanserar elbilskombi: ”Ser inte VW som en konkurrent”
Nio
Ifjol kom Nio till Sverige och sedan dess har tre modeller lanserats. Nu fyller märket på paletten med två nyheter varav en riktar in sig mot den svenska ”folksjälen”.
När Nio lanserade i Sverige var det initialt med en stor lyxig sedan. Bra för märkesbilden, men inget som det finns ett enormt sug efter på marknaden. Den följdes sedermera upp av en lyx-suv och sedan en mindre sedan. Nu lite drygt året efter broderar de ut alternativen med ytterligare två modeller – och nu talar vi om bredare attraktion.
Den första av de två är kombiversionen av ET5 kallad Touring.
Hur kommer det sig att kinesiska Nio gör en modell som förefaller klippt och skuren för Norden?
– När jag började på Nio så rullade det ett projekt med en mindre crossoverprodukt. Men den låg för nära EL6 (en crossover) så då gick vi inte vidare med den. Dock fanns det ett behov av en mindre bil, säger Andreas Nilsson, ansvarig för Nios designstudio i München och lite av ”pappan” till ET5 Touring.
Hur mycket spelade det svenska arvet in, var det studiochefen som kuppade in kombin?
– Haha, nej jag var inte ensam som tur är. Vi försökte sälja in det och till en början var det rynkade näsor hos våra kinesiska kollegor. De menade att endast taxi kör kombi – och Nio bygger inga taxibilar. Men det blev övertygade av vad vi visade.
Tog 18 månader att utveckla
Basen är som namnet avslöjar ET5 och det har varit lite av ramen för utvecklingen som bara tog 1,5 år menar Andreas Nilsson.
– Den är kraftigt baserat på ET5 för att nå marknaden fort, säger han och fortsätter. Målet var inte att göra den största kombin, utan att få en bil som kombinerade ET5:ans grund med en aktiv livsstil. Vi bygger ingen Skoda Superb, men däremot ökar vi flexibiliteten och attraktionen i ET5, säger han.
Tittar man rent konkret på ET5 Touring är den fram till B-stolpen identisk med den vanliga sedanen. Men sedan börjar det hända saker. Taket har dragits ut och i stället för baklucka har bilen bagagelucka. Bakom denna har lastutrymmet ökat till 450 liter med ytterligare 42 liter under lastgolvet.
Men det mer praktiska bagageutrymmet är bara en av flera vinster.
Takhöjden bak har förbättrats och så har även utrymmet för baksätespassagerare.
– Om du tittar på ET5 är den främst bygg för första raden, med ett tillfälligt nyttjande av andraraden. Den här produkten vänder sig till de som använder andraraden mer frekvent.
Takhöjden bak har ökats med 17 mm och panoramaglastaket har bliv än större. Därtill delas baksätet nu 40/20/40. Ytterligare Touring-specifika tillägg är att det finns två magnetiska hängare i bagageutrymmet för att hänga väskor på, därtill finns det förvaringsnät, krokar samt en löstagbar ficklampa.
Vilka marknader ser man då som huvudsakliga ”Touring-marknader”? Och varför valde man inte ett eget namn på kombi?
Niklas Andersson är produktmarkandsansvarig för Nio Europa och han säger att namnet föll sig naturligt – och att marknaderna är ganska tydligt utstakade.
– Vi tittade på många namn, men det finns en innebörd i begreppet Touring som passar. Det här är en bil man ska ”toura” i. Våra tyska kollegor använder begreppet synonymt med den här typen av bilar. När det gäller marknader är det Norden samt Tyskland som är de huvudsakliga.
Nio: ”Vi är ett premiummärke”
ET5 Touring blir Nios första kombi, och en av de första på marknaden. Samtidigt är det flera spelare som har eldrivna herrgårdsvagnar på ingång. Vilka ser då det kinesiska märket som största rivalerna. Volkswagens Sverigechef, Sten Forsberg, hade stort självförtroende vid lanseringen av ID7, som likt ET5 kommer både som sedan och kombi, och menade att den kan bli den mest sålda elbilen i Sverige.
– Vi är ett premiummärke och våra produkter och tjänster är på en premiumnivå. I Europa finns det inte så många nya spelare i det här segmentet så det blir naturligt att titta på de tyska konkurrenterna. Som exempel ser vi inte Stellantis och Volkswagen som några vi ur ett varumärkesperspektiv konkurrerar om utrymme med, säger Niklas Andersson.
Prispålägget för Toruing kontra den vanliga ET5 är 20 000 kronor. Det innebär att den som vill kontantlösa ett exemplar får hosta upp 706 000 kronor för en bil med 75 kWh batteri. Versionen med 100 kWh-batteri startar på 816 000 kr.
Vill man istället bara köpa bilen, men abonnera på batteriet är insatsen 576 000 kr och sedan 1 799- alternativt 2 999 kr per månad för batteriet.
Det tredje alternativet är bil på abonnemang och då ligger månadskostnaden på 12 459 eller 13 410 kronor. I detta ingår då all service, däckskiften med mera.