Populärteknik

Mindre elmotor med ny kylteknik

En konventionell elmotor på 1,5 hästkrafter jämförd med den nya motorn i förgrunden på 80 hästkrafter. Foto: DHX Electric Macihnes

Ett nytt sätt att kyla elmotorer för bilar minskar storleken med 75 procent.

Publicerad

De två amerikanska företagen Delta Wing och DHX Electric Machines har utvecklat en elektrisk bilmotor som bara är en fjärdedel så stor som konkurrenternas.

En stor del av bilmotorernas volym och vikt utgörs av kylsystemet där värmen från främst motorlindningen leds bort via statorn till höljet som kyls av luft eller någon vätska.

I den nya motorn leds värmen från lindningarna istället bort direkt via tunna kanaler.

På så sätt kan volym minskas så att en motor på 80 hästkrafter ryms i en färgburk på en gallon (3,6 liter), skriver företagen i en pressrelease.

Motorn som döpts till DHX Falcon väger 13,6 kg har en effekttäthet på 25 kW/liter och ett vridmoment på 70 Nm/liter.